פוסטים

בדרך לעקבה ירדן ובחזרה/יונתן צדיק

בחודש שעבר נסענו, בת זוגי ואני, לעקבה, ירדן. זה היה קצת אחרי שירדנו מהקטע של סיני, והחלטנו להמיר את המקום אליו מגיעים אלפי ישראלים בחגים ואחריהם ולנסוע לטייל בעקבה, שם, כך חשבנו, נקבל חוויה קצת אחרת.
ואכן מדובר בחוויה אחרת לטעמי, לא בכל יום אתה נוסע למדינה שעד 1994 לא היית יכול לבקר בה, שעד לפני 24 שנים הייתה במצב מלחמה עם מדינתך ושחלק מתושביה, גם היום, אוהבים את היותך ישראלי, וחלקם גם ממש לא.

בכניסה לגבול, שארכה כשעה, מתנוססות תמונותיהם של המלך עבדאללה, אביו חוסיין וכמובן הנכד, יורש העצר הבא. ואז אתה נכנס – שלט Welcome To Jordan מחכה לך, ואז, במרחק 100 מטר משטח ישראל, עולם אחר לחלוטין נגלה לפנייך.

בכניסה למלונות - דגלי ערב הסעודית, מצרים, אמריקה וירדן מתנוססים אחד ליד השני על מנת להבהיר את הבריתות הפוליטיות שהממלכה מצויה בהן בשטח העולם הזה. בבתי המלון ובמיוחד במלון הילטון בו ביקרנו, היו מוסלמים אדוקים רבים וגם מעט תיירים מרחבי אירופה, ומעל הכול נוף מרהיב שצופה למדינתנו היפה, לעיר אילת.

יש משהו מצחיק בלראות את העיר אילת מעקבה, שכן תמיד אתה רואה את עקבה מאילת, ובמיוחד את הדגל הענק שלהם המתנוסס מהצד השני של הציר אילת-עקבה. אחרי בילויים במסעדות טעימות, בבר של מלון הקמפינסקי ובביקור בחוף הטאלה ביי שמרוחק מרחק 20 דקות ממרכז עקבה, וללא שום רצון לטייל במרכז ירדן בטיול הזה ספציפית, החלטנו לחזור בחזרה.

כן, אולי פספסנו, כן אולי חששנו יותר מידי מהשריקות של העוברים והשבים ברחוב לכל בחורה שנייה, אבל כשיש לך מקום כמו ''סתלבט על המים'' באילת ומסעדה כמו ג'ירף ואתה בחופשה – אתה ממהר לחזור בחזרה. חזרנו לגבול ישראל-ירדן והתכוננו לחצות את הגבול בחזרה, ירדנו מהמונית והגענו למעבר הגבול ופתאום גיליתי – הדרכון לא עליי.

כבר השלמתי עם כך שאצטרך לחזור חזרה למרכז עקבה, שאולי גם אמשיך לישון עוד כמה לילות בירדן עד שיהיה לי דרכון חדש, אבל למזלי נהג מונית שהיה באזור מצא את הדרכון שלי על הרצפה. במעבר הגבול היה מדהים לגלות מוצבים ישנים וריקים שעדיין עומדים שם משני צדי הגבול, וכמובן התמונות המשותפות בין רבין והמלך חוסיין, שלי לפחות הבהירו את הפאנץ' - גם אם הביקורים אצל שכנינו אינם חוויות מהנות כמו אירופה, הודו או אמריקה, עדיין, עדיף שלום קר על מלחמה חמה, ואני שמח שביקרתי בירדן.

תגובות

גלי צבי-ויס / עדיף שלום קר / 04/12/2018 18:51