אודות האתר אודות גלי מן התקשורת תקנון האתר
גלי צבי-ויס
דף הבית
גלי צבי-ויס
דוא"ל:
סיסמה:
שכחת?  הרשמה
כרגע באתר 215 יוצרים
חיפוש
זכר
תאריך לידה: 1/1/1900
כתיבה אינה הצד החזק אצלי . אך לפעמים כשהמוזה ניתלת על אוזני הימנית , ועט הנובע מפזז על הנייר הצהוב , יוצא איזה סיפור נחמד בסגנון הרשלה . מקווה לקבל ביקורת , אולי , למרות גילי, אלמד .
תאריך כניסה אחרון:
15/06/2012 10:10:09

 
נושא: בעקבות שייקספיר.

 

העלתה לדיון:
עליזה זאבי.
 
 

במת הדיון פתוחה להצעות החברים.

שאלות נפוצות>>

"דרך המילים"
הוא אתר מארח.
גלי צבי ויס ו/או
ההנהלה הטכנית 
של "דרך המילים",
אינם אחראים על
תמונות המועלות
לאתר ומוגנות
בזכויות יוצרים
ועל כל קנין
רוחני אחר.
העלאת היצירות
והתמונות באחריות
היוצר/ת בלבד.
חזרה ליצירות
מפגש בן תרבויות - יעקב וולפסון סיפורים (16/6/2012-19:55) 534 צפו ביצירה משתמשים רשומים צפו ביצירה

מה קורה כשאתה בחברה בעלת קודי התנהגות שונים משלך 


'
התרגיל הבא שנעשה יהיה הדמיה אקראית של כניסת אוניות לנמל אשדוד ככלי עזר לתכנון עתידי' - קולי מנסר בחלל בכיתה . רחש התרגום עובר בכיתה כאדווה אחרי זריקת אבן למים. אחרי שיככת ההמיה ממשיך למשפט הבא והתהליך חוזר חלילה .

מספר שבועות לפני כן , קורא לי הבוס לישיבה . .'שמע יעקב' – הוא אומר ומבליע את העין בשמי – ' קבלנו אפשרות להדריך קורס עולים חדשים . מדובר בקורס ניסיון . חשוב להצליח . אני רוצה שאתה תיקח אותו'.

'
ומה העוקץ' – אני שואל – 'למה אני?' 

'
כי הם דוברי רוסית ' – ענה לי –' ואתה דובר אידיש וזה דומה' . 

'
אני ? אידיש ?' – חשבתי לעצמי – ' נו טוב, כן יש באמתחתי מצבור לא קטן של קללות באידיש שלמדתי בילדותי משכני התימנים והעירקים . ספק רב אם מצבור זה יעזור ליצור קרוב לבבות בין התלמידים לביני."

מעניין" - המשכתי להשתעשע –" מה היה אומר אם היה יודע שאוצר הקללות שלי ברוסית מפותח משמעותית מאשר באידיש'

'
בנוסף ' – מוסיף הבוס אינפורמציה מעודדת בעודי חושב – 'חלקם ממילא החומר לא מענין אותם . הם באו כי מחייבים אותם'ימים מספר לאחר מכן , בלב חושש ,נכנסתי לכיתה בפקולטה לחקלאות שברחובות . כיתה ו-38 תלמידים חלקם מבוגרים ממני חלקם צעירים ממני . תערובת לא הומוגנית . חלקם עסוקים בינים לבין עצמם ומיעוטם מציץ בי במין סקרנות עייפה . 

'
בוקר טוב' – התאפקתי מלהעביר צפורניים על הלוח – 'אני המורה החדש . אנא , תדליקו עכשיו את המחשבים ותפעילו את התוכנה לפי ההוראות שבשקף ובמקביל נעשה הכרות '.

בזו השניה הכרתי לראשונה את מערכת התרגום הסימולטני הכתתית . 4 תלמידים דוברי עברית סבירה ממוקמים במקומות אסטרטגית מתרגמים לרוסית במהירות . המידע מתפשט במהירות ושוב הכיתה , כלומר מיעוטה, מוכנה לקלוט את המסר הבא .

נשמע לכם מתסכל ? זה עוד כלום . המתרגמים, כדי להקל על חבריהם, הפעילו סלקציה על החומר והחליטו לבד מה ראוי ומה לא ראוי לתרגום . והחומר של השיעור זכה לעדיפות נמוכה . 

רחש לחש התרגום הזה ליווה אותי שבועות .הרחש הפך הבוחן שלי מה קורה בכיתה . בזכותו ידעתי אם החומר מעניין או שהכתה מעדיפה שלא אפריע להם . ברבות הימים הפכתי להיות מודע הייטב לקיומו ולא פחות גם לחסרונו. בשיעור השלישי, חלק מהמחשבים לא נדלקו . צרה טכנית שמשבשת את מהלך השיעור . בבדיקה מהירה גילתי את הבעיה אבל לא לפני שפלטתי בשקט מתחת לשפמי 'קיבינימט' . בעגה שגדלתי על בירכיה ' קיבינימט' זו מילה עדינה מאשר המילה 'לעזאזל'.

פרץ רחש מהיר הכה בכיתה ואחריו שתיקה רועמת . אני מרים עיני בדחילו ורחימו ועיני כל הכיתה , אבל כל הכיתה ללא יוצא מהכלל נעוצות בי בריכוז . אפילו ההוא שישן הושכם וקיבל תדרוך זריז לנעיצת עיניים 


בשבועות הבאים שרדתי לא רע . התפתחו יחסי קירבה . כבר שתינו קפה ביחד בהפסקות רק שהם אהבו קפה נמס ואני רק שחור .

חוסר הכשרתי כמורה היה לי לרועץ. עיקר התייחסותי הופנתה לתלמידים הפעילים בכיתה ולבנות המין הנגדי. את מירב תשומת הלב תפסו שתי בנות שישבו קבוע בתחילת הכיתה . הן השתתפו בשיעורים תוך הפגנת עניין ופקחות רבה . .

יום אחרון ללמודים בכלל ולגילון האלקטרוני בפרט (האבא של האבא של האקסל). . תרגיל מסכם בצורת סימולטור של שינוע מטען בנמל אשדוד ככלי לקבלת החלטות . התישבתי בניהם לשיחה אחרונה . אחת מהבנות ההן מולי. ומדברים ...

"
תגיד , ינקל'ה" - (ואני שונא שמכנים אותי ינקל'ה) ' ומה אתה למדת פה ? ' 

'
אני ' – עניתי – 'למדתי כמה מילים ברוסית'

'
איזה מילים למדת ? '

'
אה כל מני , למדתי דביצקה ' – חיוכים סביבי – ' חרושו והכי חשוב למדתי מה שכל אישה צריכה לגעת להגיד , נייט ' . הצחוק גבר מעט.

'
בוא נשתה כוסית ואחר נלמד אותך עוד כמה מילים' 

'
לא שותה, אני רק מריח וודקה אני משתכר ' – אמרתי דבר שאינו רחוק מהאמת – 'למד בלי וודקה' . כל הכיתה סביבינו והעיניים נעוצות. אני מבין שמשהוא מתרחש . אבל אין לי מושג מה . 

'
טוב' – התרצה לפתע בן שיחי ומראה באצבעו על הגברת הצעירה שמולי – ' תגיד לה מה שאני אומר לך ' . ומתחיל לדקלם באיטיות את המילים הראשונות . ברקע המית התירגום והשקט של אחרי.

פתאום שמתי לב שהיא נדרכה . לא חשה בנוח בלשון המעטה . והכתה שקטה שקטה ונועצת עיניים . רק ההוא מנסה לעודד אותי לחזור אחריו. והיא מתכווצת .

'
לא , לא , לא'- אמרתי ' – קודם תגיד בעברית מה אני אמור להגיד אחרת אין סיכוי נדה נדה נייט נייט '

לאחר משא ומתן קצר ועקשני התברר שהייתי אמור לתת לגברת הצהרת אהבה ברוסית . מצב מביך . מביך כי אינני מכיר את קודי ההתנהגות שלהם בנושא . 

תגידו מה אתם הייתם עושים במקומי ? 

לפתע הכל היה ברור . קרבתי מעט את כסאי אליה . ,היא התאבנה . , הבטתי ישר בעיניהאמרתי " נדיה , הם רוצים שאני אגיד את זה ברוסית אבל אני אגיד את זה בעברית דווקא . את אישה נאה ומושכת , חרוצה ופקחית . נדיה אני אוהב אותך".. . והמתח עזב את גופה באחת

זו הפעם האחרונה שראיתי אותה , אותם .או כל קבוצה אחרת .

V
יעקב

חזרה ליצירות
יצוא ל-Word יצוא ל-Word שלח לחבר שלח לחבר גרסה להדפסה גרסה להדפסה

 

  ללא תגובות / 17/6/2012
  פתח תגובות ללא גבולות / אפי ע. 17/6/2012 [ מס' תגובות : 2]
    רק ש.. / יעקב וולפסון 17/6/2012
    הבנתי. תודה ושבוע נפלא ליעקב / אפי ע. 17/6/2012
  פתח תגובות נדה נדה נייט נייט / גלי צבי-ויס 17/6/2012 [ מס' תגובות : 2]
    והכל אמת לאמיתה :) / יעקב וולפסון 17/6/2012
    זה "נקרא" אותנטי לגמרי. / גלי צבי-ויס 17/6/2012
  פתח תגובות / 18/6/2012 [ מס' תגובות : 1]
    / משה פרנס 10/4/2013
  פתח תגובות סיפור מרגש וכתוב נהדר ובהומור...אם היה אפשר לבחור הייתי משנה את הסוף ואם לא אז פשוט הייתי מוותר על המשפט האחרון שמקלקל. / תו רוֹן 18/6/2012 [ מס' תגובות : 7]
    / יעקב וולפסון 19/6/2012
    זה רק עניין של טעם כמובן לא ביקורת או אמת מוחלטת כמובן... / תו רוֹן 19/6/2012
    אכן.... / פפירוס 21/6/2012
    יש בזה משהו...לפעמים דווקא הכיעור מעניק אותנטיות, מעורר חשיבה, מושך תשומת לב ונחקק בזיכרון... / תו רוֹן 21/6/2012
    יפה שאתה משאיר מקום לכל הנסיבות... / פפירוס 25/6/2012
    היכולת שלך לצאת בתבונה ממצב מביך... / פפירוס 21/6/2012
    / משה פרנס 10/4/2013
כל היצירות סיפורים שירים ראיונות תחרות מאמרים הודעות אתיקה יוצרים במת דיון פטפטת
בניית אתרים בניית אתרים Media4u | חנות אינטרנטית