חזרה לדף הראשי

שם משתמש:

סיסמא:
עיני תמנון - מתחרה15201

סיפור קצר (21/08/2006 19:00:15)

ציון כולל ליצירה: 3.3

עיני תמנון

 

 

באותו יום נשבר לי כבר לעשות צחוק מעצמי. עמדנו, מאור ואני, על שפת הים בחוף תל ברוך, חכות בידינו והיינו עסוקים בהאכלת דגים. כלומר, היינו משפדים תולעים שמנות וטעימות, יבוא מיוחד מסין, על קרסים שהיו קשורים בחוט שהיה מורכב על מוט ארוך וגמיש מקרבון יקר להפליא, היינו מניפים ברוב כוונה את הקרסים ישר לקהילות דגים מעוטי יכולת ,רעבים, וכמה מהם אפילו יתומים, מאכילים אותם, אוספים את הקרסים אלינו כדי לשפד עליהן מזון נוסף - וחוזר חלילה. וכל זאת מתוך כוונה שאולי אחד הדגים, ורצוי מהבוגרים שבהם, ייצא יחד עם הקרס כדי להודות לנו על טוב ליבנו, ולהציע את עצמו בתמורה.

דווקא הפעם איסוף החכה נתקל בהתנגדות. אבל לא כזו שמלווה  בריטוטים נואשים של דג שיצא פראייר ואכל, בנוסף לתולעת גם קרס באותו הביס. הייתי בטוח שהעליתי בחכתי שקית ניילון, מגף שעבר זמנו, תירס שאבד עליו הקלח, או מפת  אוצר פיראטי  גנוז  באי מטמון אקזוטי, , רצוי בים הקריבי.

מאור שדווקא היה אופטימי, תמים שכמוהו. טען בתוקף שהעליתי בחכתי את מובי דיק או לחילופין מישהו מבני משפחתו. הוא השליך סופית את חכתו לים ובא לידי לראות איזו הפתעה זימן לנו הים

והים הפתיע, מעל ומעבר למצופה. בקצה החכה, תפוס באחת מרגליו, היה תמנון. ההפתעה שלנו אפילו לא התקרבה בעוצמתה להפתעתו. הולך לו תמנון על קרקעית הים, עסוק בענייניו, בדרכולארוחת הערב שרקחה לו זוגתו התמנונית, חושב על מקלחת האויר שיעשה לאחר יום מפרך במקום עבודתו, ולפתע מוצא את עצמו באויר הפתוח, אזניו נחרשות מקריאות ההתפעלות שלי ושל מאור ועוד כמה עוברי אורח שקראו התפעלות בהרמוניה אתנו.

ההפתעה ניכרה בעיניו. בחיי שעיניו קיבלו צורה של שני סימני שאלה. הן ממש דיברו. תמנון לא יכול לדבר בצורה אחרת. אין לו פה וגם אם היה לו לא יכול היה לדבר בגלל המים שהיו ממלאים אותו. מכסימום היה יכול לגרגר.

אחרי סימני השאלה קיבלו עיניו צורה של סימן קריאה ואמרו (בכאילו) "או קיי. היה נחמד. צחקנו, נהנינו. עכשיו תוציאו את הקרס הזו מהרגל שלי, אני צריך ללכת עליה... הלו... ומהר בבקשה. התמנונית לא אוהבת שאני מאחר לה לארוחה. האוכל מתקרר והיא צריכה לחמם אותו שוב והטעם שלו כבר לא יהיה אותו הדבר"

עצמתי את עיני מלהקשיב. אני לא ממש נלהב לשמוע גערות ופקודות בעיקר לא מעיניים, ובטח לא מעיניים של תמנונים. לא כל יום שולים תמנון כל כך חסר מזל שקרס נקרית לו בדרכו, וכזה ענק שאפשר להשויץ בו מול עלמות –חן בביקיני שג'וגנגו בחוף בחינניות מרטיטת חזה.

ווהשווצתי. בגדול.

עיני התמנון  רשפו כעס. הוא חזר ופלט נתז של רסיסי מים משני פתחים בצידי ראשו. עיניו צעקו עלי -יא חתיכת ...(צנזורה) שכמותך. בגלל שאתה מנסה לעשות רושם על בנות מינך אני אמצא את עצמי ברבנות, נותן את כל 300 צאצאי למשמורת לאשתי.

והוא לא ידע את האמת המרה מכל. את טעם קרובו הרחוק שטעמתי אצל ונגליס בקוסטלו ריזו. זה היה עתידו על פי תכנוני. אבל הוא הישיר את מבטו לעיני. גם הוא יודע לשמוע עיניים. הוא אשכרה אינטליגנט התמנון.הוא הבין את התכנון  ואז עיניו הביעו בעתה.

אתה לא רציני נכון? – שאלו עיניו

לא רק שאני רציני – החזרתי בעיני, גם אני יודע לדבר בעיניים –אני גם רעב.

אמא'לה -  זעקו עיניו –אני מתחיל לחשוב שאתה באמת רציני... די, זה כבר לא מצחיק. – עיניו שינו הבעתן לכעס –תחזיר אותי תיכף ומייד למים. הלו... אם שכחת אני אמור להיות במים ואני מתחיל להחנק מהאויר. כמה זמן אתה חושב שאני יכול לעצור נשימה, עם כמות הסיגריות שאני מעשן...

בשלב הזה התערב מאור  טוב  הלב. הוא כנראה לא עמד בפני עיניו של התמנון. לא מאשים אותו.  מעטים אלה שנתקלים בעיני תמנון ולא מתישבים מניה וביה. בטוב לב אפייני ניגש אלי מאור ולחש באזני, כדי שהתמנון לא ישמע, שאולי בכל זאת נחזיר אותו אל הים ואל משפחתו האוהבת, זו הזדמנות לבקש משאלה אחת או שתיים.  שהרי לכל ידוע שכשמחזירים דגים לים מקבלים בתמורה הגשמת משאלות.

זה היה רעיון מבריק.

התחלתי במשא ומתן. "בהנחה שאני מחזיר אותך לים, כמה משאלות אני מקבל?"

עליינה? – הוא שאל בערבית מדוברת באותה עין אחת שאת עפעפה התחתון משך כלפי מטה בעזרת אחת מזרועותיו,ועינו השניה שוב קיבלה צורה של סימן שאלה מרוב תדהמה. נראה לך? – כך עיניו –אתה ילד בן שמונה שמאמין באגדות? אני נראה לך תמנון זהב שממלא משאלות? גם ככה אני בקושי גומר את החודש וחולם על בן אדם שאחזיר לאויר  ויגשים לי כמה פנטזיות.

בזה הוא חרץ את גורלו. אז לא עשינו עסק – אמרתי לו.

התמנון, שעתידו החל מצטייר לו קודר משהו, מחל על כבודו. בחייאת רבאק – התחננו עיניו –תהיה בן אדם. אתה לא יכול לעשות לי את זה. יש לי אשה ו 300 ילדים. אין לך לב?

נשבע שראיתי גם שמץ יובש בקצה עיניו, דבר שהעלה לחלוחית בעיני.

תראה – הקשיתי ליבי – או שאתה מגשים משאלות או ש... -  ניקדתי לו שלוש נקודות בהנחה שיפעיל את דמיונו, ישלים את המשפט בעצמו ויבין את הרמז שלא מבטאים במילים – אני לא יכול להחזיר אותך חד-צדדית לים בלי לקבל תמורה. ראה את מקרה עזה והחמאס.

 מאיפה אני אביא לך משאלה? – כך הוא – אתה יודע באיזה מינוס  אני בבנק?

אתה יודע מה? – התחיל להתרכך – אני אולי יכול לדאוג לך לאיזה לוקוס שני קילו. אני יכול למכור לו חבילת נופש הכל כלול מחוץ לים. שיקח פעם אחת בחייו חופשה ויסע לחוץ למים. לוקוסים הם אהבלים, אתה יודע... רק שתדע שאני מסתכן בזה שייצא לי שם של משת"פ, ואף אחד בים לא ידבר איתי לעולם, עם או בלי עיניים.

חישבתי במהירות את הסכומים

  חמישה קילו. לא גרם אחד פחות – התמקחתי.

ארבע – צומצמו עיני הסוחר שלו – זה המכסימום שאני יכול. תאמין לי, לי זה עולה יותר.

הלכתי  להתיעץ עם מאור טוב הלב, שעל דעת עצמו נעשה לשותף שווה זכויות בעל מניות בעיסקת התמון. הצגתי לפניו את הצעת הפשרה של התמנון.

לא מוכן – קבע מאור טוב הלב בטוב לב אפייני – הוא עובד עליך בעיניים. נאכל אותו.

חזרתי לתמנון עם תשובת החרס שהעליתי בידי.

אני רואה שאין עם מי לדבר – התיאש ממני התמנון – אני רוצה לדבר עם קונדי, או לפחות עם קופי עאנן.

ואז הוא היישיר אלי את מבט המבטים, את המבט האלוף ששומרים רק למקרי חירום שאין מהם מוצא. מבט רציני, ללא תחינה, ללא בקשה, מבט קשה שכזה ויחד עם זאת רך ומבין. מבט שפילח וחדר ישר את הכליות ומשה משם את המוסר, ובדרך ביקר את המצפון ועורר  את יסוריו.

לא השכלתי להסיט את מבטי בזמן. הוא תפס אותי לא מוכן וחסר כל אמצעי מיגון.   המבט חדר אלי באותה קלות של טיל נ"ט בטנק מרכבה.

כמוכה ירח, ללא אומר ודברים כי תמו כבר המילים, צעדתי אל קו המים ושיחררתי את התמנון לשארית חייו.

הוא התקדם בזריזות כשכל שמונת זרועותיו מפזזות באלגנטיות על הסלעים, לקח שלוק ענק של מים כדי להחזיר לעצמו את הנשימה. כשהיה במים ורק ראשו עוד בלט מעליהם הוא עצר לרגע, הפנה מבטו אלי, ועיניו אמרו לי רק מילה אחת, בודדה, אחרונה "אידיוט".

חזרה

תגובות

1.    הומור מקסים [ציון: 4]

   מתחרה05701   23/08/2006

2.    משעשע וכתוב נחמד מאוד. מצד שני נושא שלוש המשאלות לדג, [ציון: 3]

   מתחרה07301   23/08/2006

3.    הומור במיטבו, שנון ומצחיק. [ציון: 4]

   מתחרה14001   23/08/2006

4.    חביב מאוד, אבל הסוף לא מתרומם . לא אהבתי גם את כל נושא הטיל נ"ט בטנק, [ציון: 3]

   מתחרה05201   24/08/2006

5.    ועיניו אמרו לי רק מילה אחת, בודדה, אחרונה... [ציון: 4]

   מתחרה08001   25/08/2006

6.    מרענן [ציון: 4]

   מתחרה03301   26/08/2006

7.    עיני תמנון [ציון: 2]

   מתחרה05901   26/08/2006

8.    מצפון לא נקי [ציון: 3]

   מתחרה04401   26/08/2006

9.    הומון שנון [ציון: 3]

   מתחרה08101   28/08/2006

10.    רעיון מקורי טבול בהומור, אך [ציון: 3]

   מתחרה10301   28/08/2006